Universal

برای طالبان علم واطلاعات

مشخصات انواع پراید

کمپانی : شرکت خودرو سازی سایپا از سال 1993 خودروی پراید را که از محصولات کیا موتوز کره بود در ابتدا به صورت مونتاژ شده و سپس CKD و در نهایت با تولید در داخل کشور به بازار عرضه کرد ، پراید در اصالت ، مدل فیستا  از کمپانی فورد آمریکاست .

طراحی بدنه : طراحی بدنه خودرو پراید متعلق به اوایل دهه هشتاد میلادیست که با استاندارد های امروز فاصله زیادی دارد  ، که طراحان توانمند ایرانی با طراحی مدل های پراید 141 ، پراید 132 ، همچنین با تغییراتی در مدل های پراید صبا و پراید هاج بک یا همان پراید نسیم این فاصله را کم کرده اند .

طراحی داخلی : طراحی داخلی در خودرو پراید با گذشت نزدیک به سه دهه از تولید آن امروزه حرفی برای گفتن ندارد ، اما طراحان چیره دست ایرانی با تغییرات اساسی در طراحی داخلی در مدل های پراید 141 ، پراید 132 و همین طور پراید صبا و نسیم ظاهر زیبائی برای داخل پراید ایجاد کرده اند .

ارگونومی : سطح ارگونومی با تغییر صندلی ها و غربیلک فرمان خصوصا ً در مدل هیدرولیک به حد بسیار اندکی بهبود پیدا کرده و در کل پراید امتیاز متوسط ارگونومی را کسب می کند .

ایمنی : ایمنی در ماشین پراید امروزه دیگر قابل قبول نمی باشد و پراید فاقد هر نوع ابزار جهت افزایش ایمنی می باشد .

فورد فیستا

 

موتور : موتور 4  سیلندر خطی با حجم  1323 سی سی SOHC (  تک میل سوپاپ روی سر سیلندر ) با مکانیسم پاشش انژکتور ،  قادرست 62.5 اسب بخار در 5000 دور و تورک 103 نیوتن متر در 2800  دور را با نسبت تراکم    9,7:1 ( نه و هفت به یک ) ایجاد کند . صفر تا صد ماشین پراید در فشار هوای تهران 14.4  ثانیه و سرعت نهائی 175 کیلومتر می باشد .

گیربکس : گیر بکس 5 سرعته با سنکرونه متوسط ، وظیفه انتفال نیرو را در خودرو پراید به عهده دارد .

ساسپنشن : در جلو مک فرسون با فنر مارپیچ و کمک روغنی و در عقب اکسل پیچشی با فنر مارپیچ و کمک روغنی

ترمز : در جلو دیسکی و کاسه در عقب

سیستم پایداری : ندارد

آپشن : حداقل استاندارد آپشن مانند کولر ، فرمان هیدرولیک ، شیشه بالا بر برقی ، سیستم صوتی استریو و در مدل های 141 و 132 اضافه شدن برخی اقلام مانند چراغ داخل درب ها  ، ریموت کنترل با قابلیت باز کردن صندوق عقب ، سیستم ضد سرقت (Immobilizer ) ، سیستم صوتی با قابلیت پخش MP3 و سیستم رادیو پخش 4 باندی مجهز به حافظه ، سیستم اتوماتیک قطع کننده سوخت هنگام تصادف یا وارونگی...

پراید هیدرولیک : اضافه شدن هیدرولیک به مکانیسم فرمان در تعدادی از پراید های تولیدی در شرکت سایپا باعث تشکیل دسته ای از ماشین پراید تحت عنوان پراید هیدرولیک شد .

تست درایو : پراید یه خودروی کاملا  ً اقتصادیست ، قیمت پراید و قطعاتش باعث شد تا محبوبیت زیادی بین عموم مردم پیدا کنه ، خرید و فروش پراید به سرعت انجام میشه و حکم یک کالای سرمایه ای رو پیدا کرده ، وقتی توی ماشین صحبت از اقتصادی بودن به این شدت مطرح میشه شما بهتره توقعاتتون رو نسبت به قابلیت های اون ماشین ، اون هم در شرایط کشور ما خیلی کم کنید ، ولی با این حال پراید اتاق نسبتا ً راحتی داره شتابش هم کافیه ، سرعتی هم که میره نسبت به ایمنی  و پایداریش زیاده ، فرمون حساسی هم داره ، ترمزش هم بد نیست ، توی پیچ ها هم خیلی بد نیست به شرطی که بیشتر از پراید ازش توقع نداشته باشید ، ولی بجاش مصرف متوسط 6.9 لیتریش یا ارزونی قطعاتش یا بازار خوب خرید و فروشش یا... به نظر بنده انتخابش برای خانواده ای با درآمد متوسط خوب است .

+ نوشته شده در  شنبه دوم بهمن ۱۳۸۹ساعت 1:35  توسط Master  |